eurofaculty.lv

Lielākā daļa studentu sāk studijas ar domu, ka “īstā dzīve” sāksies pēc diploma saņemšanas. Tomēr mūsdienu dinamiskajā darba tirgū šāda pieeja vairs nav pietiekama. Lai iegūtu konkurētspēju un veiksmīgi ieietu profesionālajā vidē, karjeras veidošana jāuzsāk jau studiju laikā. Tas ne tikai paātrina iekļaušanos darba tirgū, bet arī palīdz apzināties savas stiprās puses, intereses un virzienu, kurā virzīties.

Sāc ar sevis izzināšanu

Pirmais solis karjeras veidošanā ir izpratne par sevi – savām interesēm, vērtībām un prasmēm. Studiju gados ir lieliska iespēja izmēģināt dažādas lietas, neuzņemoties ilgtermiņa saistības. Piedalies projektos, pasākumos, izvēlies dažādus izvēles kursus, iesaisties organizācijās – tā tu vari saprast, kas tevi patiesi aizrauj un kur jūties stiprs.

Var izmantot arī universitāšu karjeras centrus, kur pieejamas konsultācijas, personības testi un individuāls atbalsts piemērotākā virziena atrašanai.

Apvieno teoriju ar praksi

Akadēmiskās zināšanas ir svarīgas, taču ar tām vien bieži nepietiek. Prakse, brīvprātīgais darbs vai līdzdalība projektos ir iespēja pielietot teoriju reālās situācijās, iepazīt nozari un veidot profesionālos kontaktus.

Universitātēs bieži vien ir pieejamas programmas sadarbībā ar uzņēmumiem vai iestādēm, kas ļauj studentiem strādāt projektos, izstrādāt risinājumus vai piedalīties pētniecībā. Šādas pieredzes ir ne tikai vērtīgas zināšanu ziņā, bet arī lielisks papildinājums CV.

Meklē prakses iespējas jau no pirmajiem kursiem – arī neliela pieredze parāda iniciatīvu un palīdz veidot profesionālo stāstu.

Iesaisties ārpusstudiju aktivitātēs

Darba devēji augstu vērtē studentus, kuri ir aktīvi arī ārpus auditorijas. Dalība studentu pašpārvaldēs, jauniešu organizācijās, pasākumu rīkošanā, labdarībā vai pat hobiju projektos liecina par komunikācijas spējām, atbildību, spēju strādāt komandā un vadīt laiku.

Šādas aktivitātes attīsta arī “mīkstās prasmes” – tās, kuras bieži vien ir tikpat svarīgas kā tehniskās zināšanas. Tās ietver elastību, empātiju, radošumu un spēju pielāgoties.

Veido savu profesionālo tēlu

Studiju gadi ir īstais brīdis, lai sāktu veidot profesionālo identitāti – gan tiešsaistē, gan reālajā vidē. Izveido pārdomātu CV un motivācijas vēstules šablonu, uzturi profesionālu LinkedIn profilu, kurā atspoguļo savas prasmes, pieredzi un intereses.

Seko līdzi nozares aktualitātēm, lasi blogus, piedalies tiešsaistes semināros un konferencēs. Tu vari arī pats rakstīt par savu ceļu, dalīties pieredzē un kļūt pamanāms kā nozares entuziasts.

Kā atrast prakses iespējas un uzsākt karjeru

Prakse ir viens no svarīgākajiem soļiem pārejā no studenta uz profesionāli. Tā sniedz iespēju iepazīt nozari “no iekšpuses”, iegūt praktiskas iemaņas, kā arī veidot kontaktus, kas var būt noderīgi turpmākajā karjerā.

  1. Sāc ar universitāti.
    Daudzas Latvijas augstskolas sadarbojas ar uzņēmumiem, iestādēm un NVO, piedāvājot studentiem organizētas prakses vietas. Sazinies ar fakultātes prakses koordinatoru vai karjeras centru, lai uzzinātu par iespējām.
  2. Meklē pats.
    Ja konkrētajā brīdī netiek piedāvāta atbilstoša prakse, rīkojies patstāvīgi – izpēti uzņēmumus, kas tevi interesē, un uzraksti viņiem ar piedāvājumu. Īsa, bet motivēta vēstule var atvērt durvis pat tad, ja prakses pozīcija oficiāli nav izsludināta.
  3. Piedalies karjeras dienās un izstādēs.
    Daudzas augstskolas un organizācijas rīko karjeras pasākumus, kuros iespējams iepazīties ar darba devējiem, uzdot jautājumus un iesniegt savu CV. Šāda tiešā komunikācija var būt daudz efektīvāka par standarta pieteikumu.
  4. Nepārvērtē pieredzes nozīmi.
    Darba devēji zina, ka studenti vēl tikai apgūst profesiju, tāpēc viņi vērtē attieksmi, zinātkāri, atbildību un spēju mācīties. Nebaidies pieteikties arī tad, ja tev šķiet, ka vēl nav “pietiekami daudz ko piedāvāt”.

Veido attiecības ar nozares profesionāļiem

Kontaktēšanās ar pieredzējušiem speciālistiem un uzņēmumiem jau studiju laikā var pavērt daudz iespēju.

  • Piedalies konferencēs, nozares pasākumos un semināros. Pat ja neesi eksperts, esi klātesošs, uzdod jautājumus, veido sarunas. Daudzi profesionāļi ir atvērti dalīties pieredzē vai sniegt padomus.
  • Izmanto LinkedIn. Sekojiet līdzi nozares līderiem, komentē viņu ierakstus, uzdod jautājumus vai iepazīstini ar sevi. Tā vari kļūt pamanāms un iepazīstināt ar savu profesionālo interesi.
  • Meklē mentoru. Universitātē, praksē vai ārpus tās – mentors var palīdzēt orientēties karjeras sākumposmā, dot vērtīgus ieteikumus un sniegt atbalstu.

Attīsti sev nozīmīgās prasmes

Papildus akadēmiskajām zināšanām darba tirgū būtiskas ir arī vispārējās jeb “mīkstās” prasmes. Studiju laikā ir iespējams tās attīstīt gan mācībās, gan ārpus tām:

  • Komunikācija. Piedalies grupu darbos, prezentācijās, publiskajās uzstāšanās – tas attīsta spēju skaidri paust domas un sadarboties.
  • Organizatoriskās prasmes. Plāno savu laiku, strādā pie pasākumu organizēšanas, apvieno studijas ar darbu vai brīvprātīgajiem projektiem.
  • Problēmu risināšana. Iesaisties izaicinājumos, konkursos, studentu pētniecības projektos vai simulācijās.
  • Tehnoloģiju prasmes. Apgūsti pamata IT rīkus, datu analīzi, vizualizācijas programmas vai projektēšanas sistēmas atkarībā no savas jomas.

Daudzas no šīm prasmēm ir būtiskas neatkarīgi no profesijas un parāda, ka esi spējīgs strādāt mūsdienu darba vidē.

Domā par ilgtermiņa attīstību

Karjeras veidošana nav tikai par pirmo darbu pēc studijām – tā ir ilgtermiņa izaugsme, kuras pamatā ir pašizziņa, mācīšanās un elastība.

  • Izvirzi mērķus. Kas ir tavi nākamie soļi? Ko tu vēlies sasniegt pēc gada, trim vai pieciem gadiem? Pat ja mērķi mainās, tie palīdz fokusēties.
  • Regulāri izvērtē sevi. Kādas prasmes esi attīstījis? Kas tev padodas? Kur jūti vajadzību pēc izaugsmes?
  • Ieguldi pašizaugsmē. Lasīšana, kursi, valodu apguve, tīkla veidošana – visi šie elementi stiprina tavu profesionālo profilu.

Secinājumi

Studiju gadi ir vērtīgs laiks ne tikai zināšanu iegūšanai, bet arī karjeras pamatu ielikšanai. Aktīva iesaiste, atvērtība jaunām iespējām, profesionālā tēla veidošana un prakses meklējumi jau šodien var būt izšķiroši rītdienas panākumiem. Jo agrāk sāksi domāt par savu vietu darba vidē, jo pārliecinātāk un gatavāk tu tajā nonāksi. Karjera sākas nevis pēc diploma, bet līdz ar vēlmi sevi attīstīt – soli pa solim.