
Studijas ārzemēs daudziem studentiem šķiet kā sapnis – iespēja iepazīt jaunu kultūru, iegūt starptautiskus draugus, pilnveidot svešvalodu prasmes un uzlabot savu CV. ERASMUS+ programma jau vairāk nekā trīsdesmit gadus piedāvā šo iespēju tūkstošiem studentu visā Eiropā, tostarp arī Latvijā. Tomēr, lai šis piedzīvojums būtu ne tikai emocionāli bagāts, bet arī akadēmiski un praktiski noderīgs, svarīgi to plānot apzināti.
Kas ir ERASMUS+ un ko tā piedāvā
ERASMUS+ ir Eiropas Savienības izglītības programma, kas piedāvā iespēju studentiem daļu no savām studijām vai prakses veikt kādā citā ES dalībvalstī, kā arī dažās partnervalstīs ārpus ES. Parasti mobilitāte ilgst no trim mēnešiem līdz vienam akadēmiskajam gadam, un dalībniekiem tiek piešķirts stipendijas finansējums, kas sedz dzīvošanas un ceļa izmaksas.
Studenti saglabā savu statusu mājas augstskolā, un veiksmīgi nokārtotie kursi vai prakses periodi tiek atzīti arī Latvijā. Programma pieejama gan bakalaura, gan maģistra un doktora līmeņa studentiem, kā arī nesenajiem absolventiem prakses mobilitātei.
Kā izvēlēties piemērotāko universitāti
Lai ERASMUS pieredze būtu pēc iespējas veiksmīgāka, svarīgi izvēlēties augstskolu, kas ne tikai atrodas saistošā valstī, bet arī piedāvā kursus, kas saskan ar tavu studiju virzienu un interesēm.
Pirms pieteikšanās:
- Izpēti sadarbības partnerus, ko piedāvā tava augstskola.
- Pārbaudi piedāvāto kursu saturu, valodu, akadēmisko kalendāru.
- Pārliecinies, ka mācību priekšmeti tiks atzīti pēc atgriešanās.
- Konsultējies ar starptautisko sakaru koordinatoru vai pasniedzējiem par atbilstošu izvēli.
Valsts vai pilsētas izvēle ir būtiska, bet tā nedrīkst būt galvenais kritērijs – kvalitāte, atbilstība studiju plānam un personīgais mērķis ir svarīgāki.
Sagatavošanās pirms došanās
Lai pilnībā izmantotu ERASMUS sniegtās iespējas, būtiski ir labi sagatavoties. Tas ietver gan praktiskus, gan emocionālus aspektus.
- Organizatoriskie jautājumi: Nokārto dokumentāciju laikus, parūpējies par apdrošināšanu, dzīvesvietu, transportu un finansēm.
- Valodas prasmes: Pat ja izvēlētā augstskola piedāvā studijas angļu valodā, noderēs vietējās valodas pamatzināšanas. Daudzi ERASMUS studenti izmanto bezmaksas valodu kursus, ko piedāvā uzņemošā augstskola.
- Akadēmiskā gatavība: Iepazīsties ar mācību programmu, kursu prasībām un nepieciešamajiem materiāliem, lai izvairītos no pārsteigumiem.
Laba sagatavošanās ļaus izvairīties no nevajadzīga stresa un palīdzēs koncentrēties uz svarīgāko – mācībām un pieredzes gūšanu.
Personiskā izaugsme kā neatņemama daļa
ERASMUS mobilitāte nav tikai akadēmiska pieredze – tā ir arī izaicinājums pašdisciplīnai, spējai pielāgoties, plānot un sadarboties. Dzīvojot un mācoties citā kultūrā, studenti kļūst patstāvīgāki, pārliecinātāki un apzinīgāki par savu nākotni.
Kā būt aktīvam arī ārpus lekcijām
Studijas ārzemēs sniedz daudz vairāk par akadēmiskajām zināšanām – tās ir iespēja iepazīt sevi, citus un pasauli. Viena no galvenajām kļūdām, ko pieļauj daļa studentu, ir aprobežošanās tikai ar lekcijām un universitātes teritoriju. ERASMUS pieredze kļūst patiesi bagātīga tikai tad, ja aktīvi iesaisties apkārtējā dzīvē.
- Piedalies universitātes aktivitātēs.
Lielākā daļa augstskolu organizē īpašas programmas ERASMUS studentiem – orientēšanās dienas, ekskursijas, kultūras vakarus, valodu kafejnīcas un sporta pasākumus. Tie ir ideāli brīži, lai veidotu draudzības, iepazītu citu kultūru pārstāvjus un justos piederīgs jaunajai videi. - Iesaisties ESN (Erasmus Student Network).
Šī studentu organizācija darbojas daudzās Eiropas universitātēs un piedāvā praktisku, emocionālu un sociālu atbalstu ārvalstu studentiem. Tā organizē ekskursijas, tematiskos vakarus, valodu apmācības un arī brīvprātīgā darba iespējas. Iesaistoties ESN, tu vari gan saņemt palīdzību, gan pats kļūt par atbalsta personu citiem. - Atrodi līdzsvaru starp izklaidi un studijām.
Erasmus pieredzē svarīga loma ir arī atpūtai – ceļojumiem, ballītēm, jauniem piedzīvojumiem. Taču vienlaikus svarīgi ir nepazaudēt fokusu uz mācībām. Ja tiek nokārtoti eksāmeni un pildīti kursu uzdevumi, tad arī brīvā laika baudīšana kļūst daudz vērtīgāka.
Kultūršoks un pielāgošanās
Sākot studijas jaunā valstī, daudzi saskaras ar kultūršoku – nezināmi ieradumi, cita valoda, atšķirīga akadēmiskā vide un komunikācijas stils. Tas ir dabisks posms, kuram var sagatavoties un veiksmīgi pārvarēt.
- Pieņem atšķirības. Centies nesalīdzināt visu ar mājām – katrai kultūrai ir savi plusi un mīnusi. Ja pieej ar atvērtu attieksmi, daudz ātrāk jutīsies komfortabli.
- Uzturi kontaktus ar citiem studentiem. Sarunas ar citiem ERASMUS dalībniekiem palīdz justies saprastam – viņi piedzīvo līdzīgas sajūtas un izaicinājumus.
- Komunicē ar vietējiem. Pat ja sākumā šķiet grūti, iesaistīšanās vietējās aktivitātēs, valodas izmantošana un interešu kopienu meklēšana palīdz ātrāk iejusties.
ERASMUS kā ieguldījums karjerā
Pieredze, kas iegūta Erasmus mobilitātes laikā, var kļūt par nozīmīgu priekšrocību darba tirgū. Darba devēji novērtē kandidātus, kuri spēj pielāgoties, strādāt starptautiskā vidē, pārvalda svešvalodas un ir spējuši apliecināt neatkarību.
- Iekļauj Erasmus savā CV.
Detalizēti apraksti, kur studēji, kādus kursus apguvi, kādas prasmes attīstīji – piemēram, komandas darbs, starpkultūru komunikācija, problēmu risināšana, publiskā runa. - Izmanto iegūtos kontaktus.
Starptautiskā vide ļauj izveidot profesionālus sakarus – gan ar citiem studentiem, gan ar pasniedzējiem vai uzņēmējiem, ar kuriem sadarbojies prakses laikā. Šie kontakti nākotnē var palīdzēt atrast darbu vai attīstīt projektus. - Piedalies ERASMUS+ alumnu tīklos.
Daudzās valstīs darbojas bijušo ERASMUS dalībnieku kopienas, kas rīko seminārus, konferences, tīkla pasākumus. Tajos iespējams ne tikai atcerēties labo pieredzi, bet arī gūt jaunas iespējas.
Praktiski padomi maksimālai pieredzes izmantošanai
- Veido dienasgrāmatu vai blogu. Tas palīdz strukturēt iespaidus, apzināt pārmaiņas sevī un kalpo kā vērtīgs resurss vēlāk.
- Mācies vietējo valodu. Pat pamata zināšanas atver durvis uz dziļāku kultūras izpratni.
- Iemūžini piedzīvoto. Fotogrāfijas, video vai radošie projekti ļauj dokumentēt ceļojumu un dalīties tajā ar citiem.
- Neesi pārāk kritisks pret sevi. Adaptācija prasa laiku. Ir pilnīgi normāli saskarties ar izaicinājumiem – tie ir daļa no izaugsmes.
Secinājumi
ERASMUS+ ir daudz vairāk nekā studijas citā valstī – tā ir pieredze, kas maina domāšanu, paplašina redzesloku un palīdz kļūt patstāvīgākam, apzinīgākam un starptautiski domājošam cilvēkam. Pilnībā izmantot šo iespēju nozīmē ne tikai apgūt lekciju materiālu, bet arī aktīvi iesaistīties, komunicēt, iepazīt un augt. Katrs solis šajā pieredzē kļūst par ieguldījumu nākotnē.