eurofaculty.lv

Prakse ārvalstīs ir lieliska iespēja apvienot profesionālo izaugsmi ar kultūras pieredzi, valodu apguvi un personīgo attīstību. Studentiem un nesenajiem absolventiem Eiropa piedāvā daudzveidīgas prakses iespējas – gan uzņēmumos, gan valsts iestādēs, gan nevalstiskajās organizācijās. Turklāt daudzas no tām ir pieejamas ar finansiālu atbalstu, kas ļauj koncentrēties uz mācīšanos un izaugsmi, nevis iztikas nodrošināšanu.

Kur meklēt praksi Eiropā

Lai atrastu piemērotu prakses vietu Eiropā, svarīgi izmantot uzticamus avotus un pievērst uzmanību savām interesēm, studiju virzienam un profesionālajiem mērķiem.

  1. Erasmus+ prakses mobilitāte
    Erasmus+ programma ļauj studentiem doties praksē uz jebkuru ES dalībvalsti, kā arī vairākām partnervalstīm ārpus ES. Prakse var ilgt no 2 līdz 12 mēnešiem, un studenti saņem stipendiju, kas sedz daļu izdevumu.
    Pieteikšanās notiek sadarbībā ar studējošās augstskolas starptautisko daļu.
  2. ES institūciju prakses
    Eiropas Komisija, Parlaments, Padome, Eiropas Tiesa, Revīzijas palāta un citas iestādes piedāvā apmaksātas prakses dažādās jomās – no tiesību zinātnēm līdz komunikācijai un IT.
    Piemēram, Blue Book Traineeship Eiropas Komisijā ir viena no pieprasītākajām praksēm, kur var gūt vērtīgu pieredzi Briselē vai Luksemburgā.
  3. EURES portāls
    Eiropas nodarbinātības dienestu tīkls piedāvā plašu darba un prakses vietu datubāzi visā Eiropā. Platformā iespējams atrast piedāvājumus pēc valsts, nozares vai līmeņa, kā arī saņemt atbalstu CV sagatavošanā un informāciju par dzīves apstākļiem konkrētajā valstī.
  4. Starptautiskās NVO un jauniešu organizācijas
    Daudzas organizācijas piedāvā praksi projektos, kas saistīti ar cilvēktiesībām, vidi, izglītību, sociālo darbu u.c. Piemēram, AIESEC, European Youth Forum, UN Youth Volunteers un daudzas citas piedāvā iespējas piedalīties starptautiskās iniciatīvās.
  5. Privātie uzņēmumi un start-upi
    Vairākas Eiropas kompānijas meklē praktikantus ar svešvalodu zināšanām un motivāciju mācīties. Platformas kā ErasmusIntern.org, GoAbroad.com, EuropeLanguageJobs.com palīdz atrast piedāvājumus dažādās nozarēs – mārketingā, inženierzinātnēs, dizainā, IT u.c.

Kā sagatavoties pieteikšanās procesam

Lai iegūtu prakses vietu ārvalstīs, nepieciešams gan pārliecinošs pieteikums, gan skaidrs mērķis.

  • Sagatavo CV un motivācijas vēstuli. Pielāgo tos katram piedāvājumam – uzsver savas prasmes, studiju virzienu, intereses un to, kāpēc vēlies tieši šo pieredzi.
  • Parādi iniciatīvu. Ja nav aktuālu sludinājumu, raksti tieši uzņēmumam vai organizācijai ar pieklājīgu un profesionālu vēstuli.
  • Pārbaudi termiņus. Daudzām oficiālām praksēm ir noteikti pieteikšanās datumi – piemēram, ES Komisijas praksei jāpiesakās gandrīz pusgadu iepriekš.
  • Sagatavojas intervijām. Daļa vietu prasa tiešsaistes interviju – esi gatavs stāstīt par savām motivācijām, pieredzi un vērtībām.

Kā pilnvērtīgi izmantot prakses pieredzi

Prakses laiks ārvalstīs var kļūt par vienu no vērtīgākajiem posmiem studiju laikā, ja to izmanto apzināti un mērķtiecīgi. Tas ir brīdis, kad ne tikai apgūt profesionālās prasmes, bet arī attīstīt personību, paplašināt redzesloku un izveidot nozīmīgus kontaktus nākotnei.

  1. Iesaisties aktīvi jau no pirmās dienas

Ja esi ticis pie iespējas strādāt kādā Eiropas organizācijā, neatkarīgi no tās lieluma vai nozares, rīkojies ar iniciatīvu. Parādi vēlmi mācīties, uzdod jautājumus, piedāvā savu palīdzību un nebaidies iesaistīties arī ārpus tiešajiem uzdevumiem. Aktīva attieksme nereti atver durvis uz lielākiem pienākumiem, ilgtermiņa sadarbību vai pat darba piedāvājumu nākotnē.

  1. Izveido skaidrus mērķus

Pirms prakses sākuma uzdod sev jautājumus: Ko es vēlos no šīs pieredzes iegūt? Kuras prasmes vēlos attīstīt? Kādus rezultātus gribu sasniegt? Šāds mērķu noteikšanas process palīdzēs koncentrēties un praksē strādāt apzināti. Prakses beigās būs vieglāk izvērtēt, ko esi ieguvis, un kā tas palīdzēs nākamajos soļos.

  1. Attīsti starpkultūru kompetenci

Prakse ārvalstīs nozīmē darbu multikulturālā vidē. Iespējams, tev būs kolēģi no dažādām valstīm ar atšķirīgu komunikācijas stilu, darba tempu un attieksmi pret pienākumiem. Tā ir iespēja kļūt elastīgākam, tolerantākam un izprast globālās darba vides nianses. Šīs prasmes ir ļoti augsti novērtētas mūsdienu darba tirgū.

  1. Uzlabo valodu prasmes praksē

Lai gan daudzas prakses notiek angļu valodā, esot svešā valstī, neizbēgami būs jāsaskaras arī ar vietējo valodu – sarunās, dokumentos, e-pastos vai ikdienas dzīvē. Tas ir lielisks treniņš, kas palīdz padziļināt valodas zināšanas un pārliecību par sevi. Ja iespējams, izmanto iespēju apmeklēt valodas kursus vai mācīties pašmācībā, izmantojot digitālos rīkus.

  1. Izveido profesionālu tīklu

Kontakti ir būtiska karjeras attīstības sastāvdaļa. Komunicē ar kolēģiem, piedalies biroja aktivitātēs, pasākumos, semināros. Uzrādi sevi kā ieinteresētu un atvērtu cilvēku. Prakses beigās nebaidies palūgt atsauksmi vai ieteikumu vēstuli – tas var būt ļoti noderīgi nākotnē.

Platformas kā LinkedIn ļauj viegli uzturēt kontaktus ar cilvēkiem, ar kuriem esi strādājis kopā. Turklāt daudzi darba devēji pārbauda šādus profilus pirms pieņemšanas darbā.

  1. Veido prakses dienasgrāmatu vai portfolio

Lai atcerētos, ko esi darījis un iemācījies, pieraksti ikdienas vai iknedēļas pārdomas. Atzīmē paveiktos uzdevumus, jaunas prasmes, pārsteigumus, grūtības un veiksmes. Vēlāk šie pieraksti palīdzēs veidot CV, sagatavoties intervijām un pašam labāk apzināties savu izaugsmi.

Ja iespējams, izveido arī nelielu portfolio – prezentācijas, rakstus, projektus, dizaina darbus utt., ko vari parādīt potenciālajiem darba devējiem.

  1. Uzturi sakarus ar organizāciju arī pēc prakses

Kad prakse noslēgusies, nepazaudē kontaktus – uzraksti pateicības e-pastu, informē par savu turpmāko ceļu un izrādi interesi turpināt sadarbību nākotnē. Daudzos gadījumos bijušie praktikanti kļūst par pastāvīgajiem darbiniekiem vai tiek ieteikti citiem darba devējiem.

  1. Atceries par pašaprūpi un līdzsvaru

Prakse ārvalstīs ir intensīva pieredze – jauna vide, atbildība, valoda, cilvēki. Tāpēc svarīgi ir arī rūpēties par sevi – pietiekami gulēt, atpūsties, uzturēt kontaktus ar tuviniekiem un veltīt laiku lietām, kas sniedz prieku.

Secinājumi

Prakse Eiropā ir daudz vairāk nekā īslaicīgs darba periods – tā ir iespēja kļūt profesionāli pārliecinātākam, atvērtākam un mērķtiecīgākam. Ieguvumi būs tik lieli, cik daudz esi gatavs ieguldīt. Ar skaidru mērķi, aktīvu attieksmi un apzinātu pieeju, šī pieredze var kļūt par pagrieziena punktu gan profesionālajā, gan personiskajā dzīvē. Prakse nav tikai darbs – tā ir iespēja augt.